WordPress Web Sitelerini Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Feb 24, 2017

İşletmeniz ya da markanız için kolayca yönetebileceğiniz bir websitesi istiyorsanız WordPress en iyi seçenektir. Ancak gerekli önlemleri almadığınız takdirde WordPress sitelerin ya da blogların hacker saldırılarına karşı çok güvenli olmadıkları ve kararlı bir hackerın sisteminize girecek bir yol bulabileceği bir gerçek.

Ancak hackerların işlerini zorlaştırmak ve onların gözünde cazibesini azaltmak için uygulayabileceğiniz önlemler sayesinde WordPress websitenizi koruyabilir, WordPress site ya da blog sahibi olmanın avantajlarının tadını çıkarabilirsiniz. WordPress sitelerin güvenli olup olmadığına dair endişeler duyuyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atın. Unutmayın ki, WordPress milyonlarca kullanıcının ve önemli markaların güvendiği ve tercih ettiği bir platformdur.

Tercihlerini WordPress websitesinden yana kullanmış, içlerinde The New York Times, CNN ve Forbes’un da bulunduğu önemli markaları inceleyin.

Emin olabilirsiniz ki aşağıda belirtilen önlemler alındığı takdirde WordPress siteniz e-ticaret sitesi dahi olsa son derece güvenli olacaktır. Kendiniz bu önlemleri alabiliyorsanız, vakit kaybetmeden uygulayın.

Bizi Arayın

+90 212 873 70 21

Bu süreçte ihtiyacınız olan herhangi bir destek için ekibimizi arayın.

 

  1. Sunucu (hosting) hesabınızdaki ve website içerik yönetim sisteminizdeki default kullanıcı adınızı ve şifrenizi mutlaka değiştirin.
  2. Kullanmadığınız plugin ya da görselleri silin.
  3. Şifreniz 8 karakterden uzun olmalı hem harf hem de rakamlardan oluşmalıdır.
  4. Güvenilirliğinden emin olmadığınız kaynaklardan uygulama ya da plugin indirmeyin.
  5. Sitenize hizmet veren editörler ya da freelance kişilere sınırlı erişim verin ve görevlerini tamamladıklarında sitenize erişimlerini kaldırın.
  6. Websitenizi yedekleyin. Websitenizi yedeklemeniz sayesinde siteniz herhangi bir atağa maruz kalsa bile sitenizi bir gün içinde tekrar yükleme şansınız olacaktır. Hosting hizmeti aldığınız firma ücretsiz olarak back up hizmeti verip vermediğini öğrenin. Eğer vermiyorsa sitenizi manuel olarak kendiniz yedeklemek isteyebilirsiniz. Yedekleme yaparken, sitenizin sadece son 2 versiyonunu tutmanız yeterlidir. Son iki versiyonun kopyasından daha fazlasını tutmanız sunucunuzda gereksiz şekilde yer kaplayacaktır.
  7. Sitenizin teknolojisini, yazılımlarını ve pluginlerini güncel tutun. WordPress güncellemelerini uygulayın ve özellikle güvenlik plugininizin güncellemelerini uygulamakta gecikmeyin.
  8. Hackerların işini olabildiğince zorlaştırmak için WordPressinizin versiyonunu gizleyin.
  9. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ya da bir e-ticaret sitesini yönetiyorsanız, PayPal gibi bir ödeme platformundan yararlanın. Böylece kredi kartı bilgileri ve tüm diğer erişilmesini istemediğiniz satın alma aşamasındaki bilgiler güvenle korunabilir.
Shares