Eğitim Kurumları için Dijital Pazarlama

Feb 1, 2018

” Eğitim kurumları için dijital pazarlama hakkındaki yazımızı okuyun. Kurumunuzun algısını güçlendirmek ve öğrenci kayıtlarında artış sağlamak için ajansımızla iletişime geçin.”

 

Yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, internet her türlü ihtiyacımız için en çok kullanılan “bilgi arama kaynağı” haline geldi. İnternetin artan kullanımı, her sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de büyük bir etkiye sahiptir.

Günümüzde öğrencilerin çoğunluğu internet kullanıcılarıdır. İnternet kurslar, okullar veya kolejler hakkında bilgi edinmek isteyenler, başkalarının yorumlarını araştıranlar, eğitim materyallerine ihtiyacı olanlar ve hatta ücret ve başarı oranları karşılaştırmalarını öğrenmek isteyenler için önemli bir “arama” platformudur.

Ebeveynler artık kişisel olarak eğitim kurumlarını ziyaret ederek bilgi almak yerine;

 • Okul, kurs veya kolejleri internetten araştırıp, bilgi topluyor.
 • Fakülte, tesisler, ücretler, kabul süreci, ders müfredatı ve ders dışı etkinlikler gibi kurumla ilgili tüm detaylar için kurumların web siteleri ve sosyal medya sayfalarından faydalanıyor.
 • Kurumların online varlıklarını bilgi kaynağı olarak kullanırken, aynı zamanda kendi bloglarında, forumlarda veya sosyal medya hesaplarında olumlu veya olumsuz deneyimlerini paylaşıyor.

Bu durumda, eğitim kurumlarının velilere, mevcut ve aday öğrencilere daha fazla erişebilmek ve kurumları hakkındaki algıyı yönetilmek için dijital pazarlama stratejilerinden planlı ve bilinçli bir şekilde faydalanmaları gerektiği açıktır.

Eğitim Kurumları için Dijital Pazarlama Stratejileri

 1. Web Sitesi Oluşturma ve Güncelleme
 2. Blog Kurulumu ve Güncelleme
 3. Arama Motoru Optimizasyonu
 4. Sosyal Medya
 5. İnternet Reklamcılığı
 6. E-posta Pazarlamacılığı
 7. Yeniden Pazarlama
 8. Mobil Uygulamalar
 9. Müşteri İlişkileri Yönetimi
 10. Online İtibar Yönetimi
 11. Dijital PR
 12. Önce Mobil Yaklaşımı

Yukarıda sıraladığımız tüm bu dijital pazarlama stratejilerini ajansınız ile değerlendirmeli, kısa ve uzun vadeli hedefleriniz, içinde bulunduğunuz rekabet ortamı ve bütçenize uygun olacak şekilde kurumunuza özel bir planlama oluşturmalısınız. Tüm bu stratejilerin size nasıl faydalı olabileceği ve en etkili şekilde nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili olarak ajansımız ile iletişime geçin Hem kurumunuzu hem de rekabet ortamını detaylı şekilde inceleyip, hedeflerinize ve bütçenize uygun şekilde en etkili planlamayı yaparak çalışmalarımıza başlayabiliriz. Bu stratejiler dijital pazarlamacılığın bizce en etkin olan ana başlıklarıdır. Sadece eğitim kurumlarının değil, tüm diğer sektörlerdeki kurum ve kuruluşların bu stratejilerin farkında olması ve bu stratejilerden en etkili şekilde yararlanmak adına kısa ve uzun vadeli planlamalarını profesyonel bir dijital ajans ile gerçekleştirmeleri gerekir.

Peki eğitim sektöründeki kurumlar için bu stratejiler tam olarak ne ifade ediyor? Birkaç örnek ile açıklayalım.

Güçlü bir sosyal medya stratejisi günümüzde tüm kurumlar için zorunluluktur. Bir eğitim kurumu olarak aktif bir Facebook veya Instagram sayfanız olması kurumunuzu bir marka olarak düşünürsek markanızın gönüllü savunucuları / avukatları için bir ortam oluşturmanızı sağlar. Mutlu veliler, gurur duyan yakın akrabalar, yeni mezunlarınız, eski mezunlarınız ve kayıtlı öğrencileriniz kurumunuzun adını, farklılıklarını, kurum kültürünüzü ve başarılarınızı sosyal medya ortamında olabildiğince yayma gayreti gösterirler. Çünkü o kurumun bir parçası olarak kurumun saygınlığının kişisel saygınlıklarının artmasına katkı sağlayacağı inancındadırlar. Bu potansiyeli taşıyan sosyal medya platformunda kurumunuz ile ilgili ilginç olaylar, önemli haberler, değerleriniz, kurum kültürü, başarılarınız gibi birçok içeriği düzenli ve etkili şekilde paylaşmanız markanızı güçlendirecek, markanız ile ilgili alkışları arttıracak ve daha çok sayıda potansiyel öğrenciye ve veliye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir örnek daha verelim. Son yıllarda neredeyse dijital pazarlamaya önem veren tüm kurumların mobil uygulamaları olduğunu biliyorsunuzdur. Bir eğitim kurumu olarak bir mobil uygulamaya sahip olmak, sizin kurumunuza da önemli faydalar sağlayacaktır. Başarılı bir mobil uygulama ile velileri, öğrencileri, öğretmenleri ve diğer okul yetkililerini iletişim halinde tutabilir, hareket halindelerken bile en minik ayrıntıları paylaşabilirsiniz.

İyi bir uygulama ile veli toplantıları, okul etkinlikleri, ödev ve görevler ile ilgili ayrıntılar güncellenebilir, veliler öğrencilerin akademik performansını anlamak için öğretmenle veya özel konular ile ilgili olarak rehberlik ile doğrudan iletişim sağlayabilir. Mobil uygulama ile kurulan iletişim kağıt iletişimi ile karşılaştırıldığında daha hızlı ve verimli olacaktır. Böylece okul personeli ile veliler arasında etkili bir iletişim kurulabilecek ve eğitim ortamında sıklıkla karşılaşılabilen velilerin şüpheleri ve sorguları konusunda anlık netlik sağlanabilecektir.
Özetle, bir eğitim kurumunun günümüzde başarılı olabilmesi için kapsamlı ve iyi planlanmış bir dijital pazarlama stratejisi belirlenmesi ve uygulanması bir zorunluluktur. Bu dijital pazarlama stratejisi sayesinde, geliştirilmiş maliyet etkinliği, güçlü bir itibar kazanımı ve öğrenci kayıtlarında artış sağlanacaktır. Siz de eğitim kurumunuzun marka kimliğini güçlendirmek ve öğrenci kayıtlarında artış sağlamak için harekete geçmeye hazırsanız, bizimle iletişime geçin .

Bizi Arayın

+90 212 873 70 21

Dijital Pazarlama Kampanyanızı Başlatmak için Bizi Arayın!

Shares